UEFA, Almanya-Macaristan maçında Allianz Arena stadyumunun gökkuşağı renklerinde aydınlatılmasını yasakladı. 

Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter’in, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda(EURO-2020) Almanya-Macaristan maçı öncesi Allianz Arena’nın gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılması için UEFA’ya başvuracaklarını duyurmuştu.

Bild’in haberine göre, UEFA, Almanya – Macaristan maçında Allianz Arena’nın gökkuşağı renklerinde aydınlatılmasına izin vermedi

“UEFA, tüzüğü ile siyasi ve dini açıdan tarafsız bir organizasyondur” açıklaması yapan UEFA ise söz konusu talebin siyasi bağlamı olduğunu ve bu yüzden Reiter’in talebini reddettiklerini açıkladı.

Açıklamada, talebin Macaristan’da onanan LGBTİ karşıtı yasanın onanmasından sonra geldiği belirtilerek siyasi bağlamı nedeniyle reddedildiği belirtildi.

Bunun dışında 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ( EURO 2020)  Almanya A Milli Takımı kalecisi Manuel Neuer,  Fransa ve Portekiz’e karşı çıktığı maçlarda gökkuşağı renkli kaptanlık pazubandı takmış. Girişimi ‘siyasi’ olarak niteleyen UEFA soruşturma başlatmıştı.  Ancak UEFA, gelen tepkilerden sonra soruşturmayı durdurduğunu açıkladı.

 

Leave a Reply