Polonya’da LGBT+’nın Yasaklandığı Bölgeler

 

Polonya’da onlarca yerleşim yeri kendilerini “LGBT ideolojisi”nden muaf bölge olarak ilan etti. Ülkenin yaklaşık üçte birine denk gelen 100 kasaba ve yerel yönetim, kendilerini “LGBT ideolojisinden arındıracak kararlar”ı kabul etti. Eşcinselliği açık bir şekilde dışlayan ve eleştiren yerel hükümetler geleneksel ilişki yapısını korumak için sözleşme imzaladı.

Sağcı Aktivistler Karara Destek Oldu

Polonyalı gazeteci Tomasz Sakiewicz, BBC’ye yaptığı açıklamada “eşcinselliği destekleyen saldırgan LGBTİ ideolojisi”ne karşı olduğunu ifade etti ve şunları ekledi “Eşcinsel hakları mücadelesi, ABD ve Batı Avrupa’dan ithal edilmiş, bize yabancı bir kavramdır ve geleneksel Polonya aile yapısını tehdit etmektedir.”

Sakiewicz röportajında, “Komünistler kızıl bayrağı dalgalandırıp insanlara yoksullar için, işçiler için, köylüler için savaştıklarını söylerlerdi. Şimdi bu aktivistler gökkuşağı bayrağını dalgalandırarak cinsel azınlıklar için savaştıklarını söylüyorlar. Komünistlerin söylemlerinin doğru olmadığı gibi bu da doğru değil. Komünist dönemlerde yaşamış kişiler olarak, başkalarına bu tür fikirlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini söylemekle yükümlüyüz.” ifadesini kullandı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da, başkanlık seçimleri için yaptığı konuşmasında, “Çocuklarımızın ideolojik öğretilere maruz bırakılmasına müsade etmeyeceğiz.” dedi. LGBT haklarının desteklenmesini komünizmden “daha da yıkıcı” bir ideoloji olarak nitelendirdi.” (Ash, 2020)

Alınan Karardan Sonra Yetkililer Batı medyasının eleştiri hedefi oldu

LGBT propagandasının sınırlandırılması üzerine çeşitli Batılı kaynaklardan Polonya’ya medya kanalları aracılığıyla baskı yapılmaya başlandı. BBC, eş cinsel ve eş cinselliği savunan bireylerin maruz kaldıkları “eziyeti” haberleştirmesi için, LGBT ideolojisine karşı kararları kabul eden ilk belediye olan Swidnik’e bir haber ekibi gönderdi. BBC muhabiri Ash, haberinde devletin uygulamalarının haksız, saldırgan ve yersiz olduğunu, LGBT savunucusu protestocuların masum ve barışçıl olduklarını ifade etti.

Ash: “Politikacıların gey haklarına yönelik düşmanlığı, dini taraflar ile liberal görüşlü Polonyalıları karşı karşıya getirmek için olayların fitilini ateşledi. Bu bölgelerde yaşayan eş cinsel bireyler bir seçim yapmakla karşı karşıya bırakıldı: göç etmek, baş eğmek ya da savaşmak. Devlet tarafından onaylanan homofobi ve büyük ölçekteki düşmanca medya yayınları ile Polonyalı eşcinseller, özellikle küçük kasabalarda gizli kalma ve geri itilme riskiyle karşı karşıya.

Batı Medyası LGBTİ’lere Yapılan Müdahalelerin Karşısında Durdu

BBC, Polonya’daki LGBT protestolarının haberleştirilmesi için sokağa çıkma yasaklarından önce de BBC’nin LGBT muhabiri Ben Hunte ve haber ekibini Polonya’nın başkenti Varşova’ya göndermiş, orada yaşayan eşcinsel insanların hayatını ve protestolarını haberleştirmişti (Hunte, 20),. Servis ettikleri haberde yine LGBT protestolarını yanlı bir dille haberleştirip başkanlık seçimindeki adayların eşcinsel haklarını toplum için bir tehdit olarak görmesini eleştirmişti. (Easton, 2019). İngiliz basın organlarının yanı sıra Amerikan haber kanalı olan NBC News de aynı dönemde oklarını Polonya’ya çevirmişti. “Polonya’nın LGBTQ Bireylerine Yönelik Tehdit” başlığıyla hazırlanan haberde eş cinsel bireylerin ülkede can güvenliğinin olmadığı ifadesine yer verildi (NBC News, 2019).

LGBTİ Karşıtı İdareciler Avrupa Birliği Tarafından Tehdit Edildi

Polonya’nın LGBT ideolojisinden muaf bölgeler hamlesinden sonra medyanın yanı sıra Batılı siyasi otoriteler de Polonya’ya karşı tavır aldı. Eşcinsel Fransız Bakan Clement Baune Polonya’ya protesto için gitmek istediğinde yerel otoriteler tarafından giriş izni verilmedi. Alman siyasetçi ve Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu’nda yaptığı konuşmasında, “Polonya’nın LGBT ideolojisinden arındırılmış bölgeleri ‘insanlıktan arındırılmış bölgelerdir’ ve bizim birliğimizde yeri yoktur.” ifadesini kullandı (The Guardian, 2020).

    Avrupa Komisyonu, Polonya hükümetine gönderdiği siyasi mektubunda LGBT+ Yasak Bölgeleri hakkında Polonya’ya yaptırımlar uygulayacağını belirtti. Avrupa Birliği LGBT bireylerin haklarının genişletilmesi konusunda Polonya’daki yerel yönetimleri uyardı. Mektupta eş cinsel vatandaşların haklarının zarar görmesinin AB değerlerine ters düştüğü söylendi. Bunun yanında eşcinsel karşıtı(homofobik) idareciler için yasal sonuçlar olacağı ifade edildi. AB ortak yasalarına aykırı hareket edildiği takdirde, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan finansmanın kaybedileceği tehdidiyle karşı karşıya oldukları uyarısı yer aldı. Mektupta ayrıca finansmanın kaybedilmesiyle tarihi bölgelerin restorasyonu ve kanalizasyon sistemleri için gerekli paranın tükenebileceği hatırlatması yapıldı.(Ambroziak, 2020)

 

 

Leave a Reply