Transgender genç, Biden’ı ‘Beyaz Saray Onur günü’ etkinliğinde ayrımcılık yasa dalgasını kınayan Başkan olarak tanıttı

Başkan Joe Biden, Beyaz Saray’da Onur Ayını kutlayan bir etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, ABD eyaletlerinde sunulan LGBT karşıtı yasa dalgasını “gördüğüm en çirkin, en Amerikan karşıtı yasalardan” diyerek kınadı.

“Ben bir süredir buradayım,”, “Açık olalım: Bu, yasa kılığına girmiş zorbalıktan başka bir şey değil.” dedi.

Başkan, 16 yaşındaki transseksüel bir genç Ashton Mota tarafından Beyaz Saray’daki Onur günü anmalarının geri dönüşünü kutladı ve ABD Senatosu’nu çeşitli Eyalet yasama organlarında ilerleyen “LGBT karşıtı+ tasarıların rahatsız edici bir şekilde çoğalmasıyla” mücadele ettiği için; eşitlik yasasını teşvik eden Başkan olarak tanıtıldı.

Biden Cuma günü yaptığı açıklamada,”transseksüel çocuklar dünyanın en cesur insanlarındandır” dedi. “Otantik benliğinize sadık olmak cesaret ister ve ayrımcılıkla yüzleşmek … bir bedel ister. Bu gençler artık acı çekmeyecek. Bu yasalar, onlara zarar veriyor ve durması gerekiyor” dedi.

Bu yıl, Cumhuriyetçi eyalet milletvekilleri tarafından desteklenen en az 250 tasarı ve sınıflardaki LGBT+ların dışlama tartışmalarını başlattı. Transseksüelleri cinsiyetlerine uygun tıbbi bakımdan, okul sporları ve banyolardan dışlamaya çalıştı. Bunların bir düzineden fazlası yasa haline geldi.

Şubat ayında Temsilciler Meclisi’nden çoğunluk oyuyla geçen Eşitlik Yasası, cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılığı yasaklamak için federal ayrımcılık karşıtı yasaları genişletecek.

Biden, bu yasaları ilerletmek için 60 oya daha ihtiyaç duyuyor. Biden’a karşı çıkan eşit olarak bölünmüş bir Senato var. Biden’ın ezici bir Cumhuriyetçi muhalefetle karşı karşıya kalması muhtemel.

Başkan Biden, orduda görev yapan trans bireylerin yasaklanması da dahil, Donald Trump’ın LGBT+ karşıtı politikalarının çoğunu tersine çevirdi.  Biden ayrıca trans öğrencileri koruyan bir yürütme emri yayınladı ve trans bireyleri tehlikeye atan ülkelere karşı yaptırım tehdidinde bulundu.

Başkan, konuşmasından önce, ABD tarihinde LGBT+ kişilere yönelik en ölümcül saldırı olan 2016 Pulse gece kulübü katliamının kurbanları için ulusal bir anıt oluşturma kararını yasalaştırdı.

Başkan, Onur Yürüyüşü etkinliğinde yaptığı konuşmada, yaklaşık 30 eyalette LGBT+ Amerikalıların ayrımcılığa karşı “açık” sivil haklar korumasından yoksun olduğunu, LGBT+ kişilerin barınma, kredi ve diğer hizmet ve fırsatlardan mahrum bırakıldığını kabul etti.

Ashton Mota, “Ülkemizde benim gibi yüz binlerce transseksüel ve cinsiyetsiz genç var” dedi. Ancak bugün Amerika’da LGBT+ topluluğu, özellikle de beyaz olmayan trans kadınlar, ayrımcılık, evsizlik ve nefretle karşı karşıya kalmaya devam ediyor” dedi.

Başkanlık kabinesinde görev yapan ilk eşcinsel kişi olan Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, “bu gün buralara gelebilmiş olmamız bile Amerika’da değişimin ne kadar   mümkün olduğunu kanıtlıyor. Bazıları seçilmiş, bazıları görünmez, bazıları çoktan gitmiş, bazıları şu anda bu odada bulunan sayısız LGBT+ lideri ve müttefikinin sürekli savunması, ahlaki kararlılığı, siyasi cesareti sayesinde pek çok hayat değişti, kurtarıldı” dedi.

Ayrıca “transseksüel Amerikalılara karşı orantısız şiddet ve trans bireylerin varlığını reddeden yasaların LGBT+ların Amerikalı olarak var olmaması gerektiğini söylemekle eşdeğer” olduğuna dikkat çekti. Genç trans bireyleri hedef alan eyalet yasaların ise “bir ölüm kalım meselesi” olduğunu dile getirdi.

*Bu yazı Independent haber sitesinden alınarak siz değerli okuyucalarımız için çevrilmiştir. Yazının asıl kaynağına ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply