Hayallerimize ortak ol

Bağış Yap

İFTAM Hakkında

İFTAM, ulusal ve küresel düzeyde siyaset, tarih, din, toplum, ekonomi, hukuk, edebiyat, sanat, kültür, spor gibi insan ve topluma dair tüm alanlarda tarihi ve güncel meseleler üzerinde araştırmalar yaparak fikir, veri ve bilim üretme ve buna yönelik faaliyetler yürütme amacı ile iki temel birim üzerine kuruldu. Lisans düzeyi öğrencilere eğitim veren İFTAM Akademi birimi ve sosyal bilimler alanlarında araştırmalar yapmak ve raporlar yayınlamak amacıyla İFTAM Sosyal Araştırmalar birimlerinden oluşmaktadır.

İFTAM Akademi
İstanbul Fikir ve Toplum Araştırmalar Merkezi’nin üniversite (lisans düzeyi) öğrencilerine yönelik, sosyal bilimler ve temel İslâmî ilimler alanlarında verdiği 4 yıllık eğitim programıdır. Cumartesi günleri tam gün işlenen zorunlu derslerin yanı sıra, hafta içleri İngilizce ve Arapça dil eğitimi, seçmeli dersler ve branş çalışma grubu dersleri verilmektedir. Programımızda ayrıca her ay bir düşünce kitabı müzâkere edilmekte ve yine her ay İFTAM konferansları düzenlenmektedir. Yılda iki defa da yatılı kamp programı uygulanmaktadır.

Başarılı öğrencilerine burs yâhut yurt dışı dil eğitimi fırsatı sunan İFTAM Akademi, her öğrencisine kendi yurdunda ücretsiz barınma imkânı da sağlamaktadır.

Güçlü akademik kuruluyla, uzman ve alanında yetkin hocalarla, sosyal bilimlere meraklı, araştırmayı ve öğrenmeyi seven öğrencilere hizmet etmeyi kendine şiar edinmiş İFTAM beşeri ve sosyal ilim alanlarında çalışmalar yapacak uzman kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İFTAM Akademi özet olarak;
– 4 yıllık eğitim programı
– Sosyal bilimler eğitimleri
– Çalışma grupları
– Kitap müzakereleri
– İFTAM konferansları
– Yatılı eğitim kampları

İFTAM Sosyal Araştırmalar
Sosyal bilimler alanlarında tarihi ve güncel meseleler üzerinde araştırmalar yapmak, raporlar yayınlamak, kamuoyunu aydınlatmaya yönelik eserler hazırlamak; analitik bilgi, veri ve stratejik çözümler üretmek amacıyla Sosyal Araştırmalar birimi kuruldu. İFTAM Akademiden bağımsız olarak hizmet üretecek Sosyal Araştırmalar birimi Prof. Dr. Ergün Yıldırım Bey’in danışmanlığında bir müdür ve görevlendirilmiş iki araştırmacıyla yürütülmektedir. İhtiyaç halinde çalışma yapılacak alanlarla ilgili alanlarında uzman akademisyenlerle ve İFTAM Akademi kurul, eğitimci ve öğrencileriyle işbirliği yapılmaktadır.

Hizmetlerimize Destek Olabilirsiniz

Öğrenci Bursları

Araştırma Desteği

Kitap & Kütüphane

Projelere Destek

Barınma İhtiyacı

Yurtdışı Eğitim

İFTAM'a Desteğiniz Neden Önemli

Öğrenci Bursları

Bir mütefekkir der ki: “Hâkim milletlerle mahkûm milletler arasındaki fark, iyi yetişmiş bir avuç insandır!” İFTAM bu bağlamda her yıl düzenli şekilde Akademi birimine öğrenci alımları gerçekleştirmektedir. Bu öğrencilerimiz sosyal bilimlerde uzmanlaşmak, gelişimine katkı sağlamak istiyorlar. Maddi durumu yetersiz veya eğitim yardımına ihtiyaç duyan öğrencilerimize burs desteğinde bulunabilirsiniz.   

Barınma İhtiyacı

İstanbul’da gibi büyük bir şehirde eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz barınma konusunda sorun yaşamaktadırlar. Bu anlamda daha iyi şartlarda kalacak yerlerde barınmaları eğitimlerine de katkı sağlayacaktır. Daha iyi bir gelecek için öğrencilerimizin barınma giderlerine destek verebilirsiniz.   

Kitap & Kütüphane

Bir akademik yıl içinde öğrencilerimiz düzenli bir şekilde kitap okumakta ve müzakerelerini yapmaktadır. İFTAM’da verilen derslerin kitaplarını ücretsiz dağıtmaktayız. Fakat gerek müzakare edecekleri kitapları gerekse alanlarıyla ilgili okumaları gereken eserleri temin etmekte güçlük çeken öğrencilere kitap bursu sağlayarak destek olabilirsiniz. 

Ayrıca İFTAM bünyesinde kurulacak ve öğrencilerin istifadesine sunulacak olan Sosyal Araştırmalar kütüphanesine de destek verebilirsiniz.  

Araştırma ve Projelere Destek

İFTAM Sosyal Araştırmalar birimimizin uhdesinde gerçekleşecek araştırmalara ve projelere destek olabilirsiniz. Her yıl düzenli bir şekilde kamuoyunu aydınlatmaya yönelik projeler, araştırma raporları ve organizasyonlar gerçekleştirmek istiyoruz. Sizin de katkınızın olmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

YEDEF - Yurtdışı Eğitim Destek Fonu

Bu fon dünya çapındaki iyi üniversitelere yüksek lisans, doktora veya akademik çalışmalar için gidecek öğrencilerimiz içindir. Eğitim destek bursu, ulaşım, barınma masrafları gibi ihtiyaçlarına destek verebilirsiniz.  

Become A Donor

Department Contact Info

Office Of Development

1810 Campus Way NE
Bothell, WA 98011-8246

+1-2345-5432-45
bsba@kuuniver.edu

Mon – Fri 9:00A.M. – 5:00P.M.

Social Info

Video Presentation

Sizin desteklerinizle öğrencilerimiz daha adil, barışçıl ve yaşanılır bir dünya için bilgi, beceri ve değerler kazanıyor.