Avusturya Şansolyesi Yeni Mülteci Akımı Konusunda Afganistan’a Sınır Dışı Edilmelerin Devam Edeceğini Söyleyerek Uyardı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Alman medyasına yaptığı açıklamada, batılı askerlerin Afganistan’dan çekilmesinin yeni “göç akışlarına” yol açacağını söyledi. Hükümet başkanı, Avusturya’dan Afganistan’a sürgünlerin yine de devam edeceğini söyledi.

Alman BILD gazetesinin 25 temmuzda yayımlanan röportajında Kurz, Avrupa Birliği’ni Avrupa’ya giden Afgan mülteci ve göçmen sayısındaki artış konusunda uyardı.

Haber ajansı DPA’nın ifadesine göre birçok Afgan, şu anda kendi ülkelerinde İslamcı militan örgüt Taliban’ın ilerleyişi sebebiyle İran’dan Türkiye’ye düzensiz geçiş yapıyor.

Kurz, “Afganistan’daki durumu iyileştirmek, daha fazla Afgan göçmeni kabul etmekten daha iyi bir seçenek gibi görünüyor” dedi. Afganistan’daki tüm yabancı birliklerin çekilmesiyle durumun ciddi derecede kötüleşebileceğinden endişe ettiğini söyleyen Kurz, “Avusturya ve Almanya, 2015’teki gibi çok sayıda göçmen Kabul ederek Afganistan’ın sorunlarını çözemez” dedi.

Kurz, 2015’in ikinci yarısındaki (büyük kısmı kontrolsüz olan) göçten bu yana Avrupa ve Almanya’nın göç politikasının değişmesinden “çok memnun olduğunu” söyledi. Diğer Avrupa Birliği üye ülkelerini 2015’ten beri ortaya çıkan durumun tekrarlanmaması için aksiyon almaya davet etti.

Cuma günü yapılan Die richtigen Fragen (Doğru Sorular) programında, “2015’ten beri Avusturya’ya gelen göçmenlerin ve mültecilerin birçoğu gayet iyi bir şekilde entegre olmuşken, 2015’ten bu yana yaşanan göç akımları nedeniyle nedeniyle geçen yıllarda Avrupa’ya çok fazla antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) ithal ettik. Gelen insanlar arasında açıkça homofobik olan ve kadınların haklarını kayıtsız şartsız Kabul etmeyenlerin sayısı çok” dedi. Avusturya’ya daha fazla Afgan göçmenin gelmesi durumunda suç oranlarında artış olacağından da endişe duyduğunu ifade etti.

Sıkı Sınır Dışı Etme Politikası Sürdürülecek

Son zamanlarda Afganistan’a sınır dışı edilmeyi devam ettirme sözünü yineleyen Kurz (InfoMigrants, 2021), BILD ile yaptığı röportajda, Taliban Afganistan’daki kontrolünü genişletecek olsa bile sınır dışı etme politikasının durdurulmayacağını duyurdu.

“Kusura bakmayın ama, eğer insanlar göç etmek zorunda kalırsa, Türkiye gibi komşu ülkelerin veya Afganistan’ın güvenli diğer bölgelerinin kesinlikle Avusturya, Almanya veya İsveç’ten daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum” dedi. Pakistan, Çin, İran, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile komşu olan Afganistan’ın denize kıyısı yok ve Türkiye ile sınırı bulunmuyor.

Avusturya’da 13 yaşındaki bir kızın vahşice öldürülmesi, göçmenlerin Afganistan’a sınır dışı edilme konusundaki siyasi tartışmanın merkezinde yer alıyor (InfoMigrants, 2021). İnsan hakları savunucuları, Kurz hükümetini bu cinayet suçunu araçsallaştırmakla suçluyor.

Röportajda Kurz, bir kişinin geldiği ülkesine zorla gönderilememesi durumunda Avusturya’nın üçüncü ülkeler aracılığıyla sınır dışı etmeye hazır olduğunu da belirtti. Ancak Avrupa üye ülkeleri henüz bu konuda herhangi bir anlaşma yapmış değil.

Şiddet Türkiye’ye Gelenlerin Sayısını Artırıyor

Son zamanlarda, ABD ve NATO güçlerinin geri çekilmesiyle Afgan hükümeti ile Taliban arasında artan şiddetin, Afganistan’dan Türkiye, Pakistan ve İran’a yeni bir düzensiz göçmen akımına yol açacağına dair artan endişeler var.

26 temmuzda yayımlanan yeni bir raporda Birleşmiş Milletler, 2021’in ilk altı ayında, yarısına yakını kadın ve çocuk olmak üzere 1.500’den fazla sivilin öldürüldüğünü belirtti (AFP, 2021). Raportörlere göre bu, BM’nin 2009 yılında Afgan sivil kayıplarını takip etmeye başlamasından beri kayıp sayısındaki en keskin artışı oluşturuyor.

Bu ayın başında, Türk güvenlik otoriteleri Van’da meydana gelen iki ayrı olayda çoğunluğu Afgan yaklaşık 250 göçmeni gözaltına aldı (Bathke, 2021). İnsan hakları aktivistlerinin tahminlerini referans alan DPA, şu anda her gün binden fazla Afgan’ın Van’a geldiğini söyledi.

BM Mülteci Örgütü, Ocak ayından bu yana 270.000 Afgan’ın ülke içinde yerinden edildiğini ve evlerinden zorla çıkarılan insan sayısının 3,5 milyonu aştığını tahmin ediyor.

Başvurular

AFP, A. d. (2021, Temmuz 26). UN warns of spike in Afghan civilian deaths. DW: https://www.dw.com/en/un-warns-of-spike-in-afghan-civilian-deaths/a-58640128 adresinden alındı

Bathke, B. (2021, Temmuz 26). More than 100 irregular Afghan migrants apprehended in east Turkey. InfoMigrants: https://www.infomigrants.net/en/post/33769/more-than-100-irregular-afghan-migrants-apprehended-in-east-turkey adresinden alındı

InfoMigrants. (2021, Temmuz 19). Austria murder fuels deportation debate. InfoMigrants: https://www.infomigrants.net/en/post/33683/austria-murder-fuels-deportation-debate adresinden alındı

InfoMigrants. (2021, Temmuz 21). Austrian Chancellor vows not to halt deportations to Afghanistan. InfoMigrants: https://www.infomigrants.net/en/post/33371/austrian-chancellor-vows-not-to-halt-deportations-to-afghanistan adresinden alındı

 

*Bu yazıyı Araştırmacı-Yazar Zeynep ADIVAR İFTAM Sosyal Araştırmalar için kaleme aldı.

Leave a Reply